TAMESHIWARI
 
 

     Tameshiwari  ( 試し割り) to w japońskich sztukach walki techniki mające na celu łamanie różnymi częściami ciała (np. kantem dłoni, pięścią, przedramieniem, łokciem, goleniem, głową, stopą, kantem stopy, piętą, i czasami kolanem, twardych przedmiotów - najczęściej desek, dachówek, cegieł, kijów, a czasami także kamieni i brył lodu. Wbrew powszechnym opiniom tameshiwari nie jest powszechnie trenowane podczas normalnych treningów. Na treningach ćwiczy się techniki wykorzystywane w walce. Następnie np. dopiero podczas pokazów mających na celu promowanie danej sztuki walki wykorzystuje się poznane techniki jako tameshiwari.

     Pokazy tameshiwari są popularne na zawodach oraz turniejach budo - sztuk walki. Ponadto testy łamania desek są przeprowadzane na egzaminach na wyższe stopnie kyu oraz dan w różnych stylach karate (np. Oyama). O zwycięstwie decyduje liczba złamanych desek czy płyt betonowych, a w przypadku takiej samej ilości - złamanych przez więcej niż jednego zawodnika - decyduje niższa waga ciała. Obecnie coraz częściej stosuje się na zawodach specjalne deski do testu trameshiwari, wielokrotnego łamania. Są to 2 kawałki twardego tworzywa sztucznego, połączone specjalnym zatrzaskiem. Po uderzeniu z odpowiednią siłą zatrzask się rozłącza. Później można te części ponownie połączyć i wykorzystać ponownie.

     Rekord Guinnessa w ilości złamanych desek, należy do Masutatsu Oyamy, który ustanowił go w latach 50. XX wieku. Obecnie popularne są także widowiskowe pokazy łamania kijów baseballowych za pomocą kopnięć mawashi-geri gedan.

 

 
 
 

 

 
© KSW KYOKUSHIN